|
SWEDENBORG SOM SÖDERBO Skrifter utgivna av föreningen Swedenborgs minne Nr 2. Stockholm 1992. Ej prissatt.
EN SÖDERGRABB BERÄTTAR Barndomsminnen och bilder från 1880-talets Stockholm, fokus på Katarina församling. Harry Sandberg. Norstedts 1957. Häftad. 119 sid. 140 kr.
UNG i 1880- och 90-TALENS STOCKHOLM Utdrag ur Christian Lovéns opublicerade minnen. Billbergs bokhandel 1975. Tryckt i 1000 exemplar i december samma år. Nr 13 i skriftserien. dynamisk prissättning.
STOCKHOLMSLIV Norr om strömmen, hur vi bott, roat oss under 100 år. Första bandet. Staffan Tjerneld. Norstedts 1949. 250 kr.
 STOCK; STOCKEN; STOCKHOLM ett ortnamnselement i ny belysning. Gustaf Brynnel. Gummessons 1965. 48 sidor häftad. 70 kr.
FRÄMLINGAR I VARDAGEN liv och pedagogik vid Stora Barnhuset i Stockholm på 1700-talet. Per-Joahn Ödman och Mats Hayen. Stockholmia Förlag 2004. Originalpappband. Verksamheten vid barnhusetstyrdes av en dold pedagogik. Den uppenbara var att lära barnen frukta Gud och överheten; den dolda att lära dem stå ut med tunga och tråkiga arbeten, att veta sin plats underst i samhällets hierarki. 300 kr.
SI ULLA DANSAR En biderbok om Bellmans Stockholm. Selling, johansson, Axel-Nilsson. Wahlström & Widstrand 1945. 206 sidor. Illustrerad. Privatbundet halvfranskt band (Gunnar Heberlein). Främre omslag medbundet. 275 kr.
VÅR HUVUDSTAD II. Julia Svedelius. Norstedt & söner 1924. Stockholms histroria är Sveriges historia. Lärobok avsedd för de högre klasserna i folkskolan eller motsvarande i läroverken. Ej prissatt
 KLICKEN OCH LIGAN En Stockholmsskildring från 1800-talets sista kvartssekel. Hedvig Svedenborg. 1915. Norstedts. 125 kr.
STRÖVTÅG I GRÄNDSTADEN Gamla stan gator, gränder och historia. Arne Ekenberg. Femte upplagan med vissa tillägg. 1969 (1945). Häftad. 100 kr.
DIKTENS STOCKHOLM Staden som icke är. Gerd Reimers. Legenda Opus 1985. Förlagsband. 125 kr. Limhäftad 1988. 70 kr.
BORGARE & BYRÅKRATER Omvandlingen av Stockholms stadsförvaltning 1599-1637. Lars Ericson. Stockholm 1988. Akademisk avhandling. 447 s. illustrerad. Förlagsband (Stockholmsmonografier utgivna av Stockholms stad, 84). 130 kr.
STOCKHOLMS STADS TÄNKEBÖCKER FRÅN ÅR 1592. Del I. 1592-1595 Redigerad av Nils Staf. Utgivna av Stockholms Stadsarkiv 1939. Häftad. 450 kr.
STOCKHOLMS STADS TÄNKEBÖCKER FRÅN ÅR 1592. Del VI - VII. 1605-1615. Redigerad av Nils Staf. Utgivna av Stockholms Stadsarkiv 1963. Häftad. 230 kr st.
 ATT GENOM WÄLGÄRNINGAR AFTORKA NÖDENS och BEHOFVENS TÅRAR Sabbatsbergs fattighus och hälsobrunn under tre århundraden. Lennart Rosander. Stockholms läns museum 1996. Första upplagan. Bunden i förlagets illustrerade pappband. 87 (1) sidor.
Ej Prissatt.
STOCKHOLM VID 1400-TALETS SLUT SCHÜCK, HENRIK. Andra upplagan. På uppdrag av Svenska Akademien omarbetad av Tord O:son Nordberg. Illustrerad. Stockholm, Hugo Gebers Förlag, 1951 (1940). 8:o. 524 s.+ utvikbar karta. Häftad. 250 kr.
HISTORIA KRING STOCKHOLM Stockholm från förhistorisk tid till sekelskiftet. del 1 redigerad av Henrik Ahnlund, del 2 redigerad av Ingrid Hammarström. 240 kr.
VID SVÄLTGRÄNSEN Och andra berättelser. Skildringar ur Stockholmslifvet. Maria Sandel. Hugo Gebers förlag 1908. Originalutgåva. 380 kr.
ODYGD OCH VANÄRA Folk och brott i gamla Stockholm. Arne Jarrick och Johan Söderberg. Rabén Prisma 1998. Förlagsband, skyddsomslag. 216 kr.
STOCKHOLM MODERN En guide till stans design. Ingrid Sommar, Åke E:son Lindman. Wahlström & Widstrand, 1998. 251 s., fotoillustrerad. Häftad. 145 kr.
GUIDE TILL STOCKHOLMS ARKITEKTUR HULTIN, OLOF - JOHANSSON, BENGT O H - MÅRTELIUS, JOHAN - WÆRN, RASMUS:.400 hus från 800 år. Den kompletta guiden till alla viktiga byggnader i Stockholm med omgivningar. Arkitektur Förlag 1998. Stor 8:o. 319, (1) s.Iillustrerad med färgfotografier, kartor och planskisser. Häftad. 140 kr.
STOCKHOLMS BYGGNADER En bok om arkitektur och stadsbild i Stockholm. ANDERSSON, HENRIK O - BEDOIRE, FREDRIC. Prisma 1977. 3:e reviderade uppl. Andra tryckningen nov 1978. Originalkloltbd. 372 s. 240 kr.
SÄLLSAMHETER I STOCKHOLM Innerstaden. Åsa Nordén. Rabén & Sjögren, Stockholm 1988. Förlagets pappband. 269 sidor.150 kr.
 TVÅ KVARTER I SÖDRA KLARA. Byggnadsstyrelsen 1988. Produktion Claes Dymling och Marie Glase, foto Holger Staffansson. dynamisk prissättningt.
STOCKHOLMS FOLK och FÖRSVAR UNDER 700 ÅR Norstedt & Söner 1953. 144 sid.
Minnesskrift under ledning av Kommendantsstaben i Stockholm. Ej prissatt.
VÄGVISARE TILL KULTUREN I STOCKHOLMS LÄN. Alf Nordström, illustrerad av Monica Eriksson. 1977 Utgiven av länsstyrelsen i stockholms län Häftad. 189 s. Många detaljkartor + stor utv.karta i färg (i ficka). Utmärkt reseguide om fornlämningar, kyrkor, ruiner, gamla bruk och företag m.m. 150 kr.
 STOCKHOLMS GATUNAMN
STAHRE, GUSTAF - FOGELSTRÖM, PER ANDERS - FERENIUS, JONAS & LUNDQVIST, GUNNAR. Stockholm 1983. Bunden i förlagets blåa klotband med skyddsomslag. Bägge omslag medbundna. 672 sidor. 350 kr
STOCKHOLMS HISTORIA UNDER 750 ÅR
Lars Ericson. Historiska Media 2001. 415 s. Originalupplaga. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med 16 planschsidor med bilder i färg och illustrationer i texten. 160 kr.
 STOCKHOLMS BLODBESTÄNKTA JORD Utgiven anonymt 1874 (P.G. Berg). dynamisk prissättning.
STOCKHOLM STADEN PÅ LANDET Gunnar Brusewitz. Wahlström & Widstrand 1969. Första upplagan. Bunden i förlagets blåa klotband med skyddsomslag. 207 (1) sidor, Illustrerad av författaren. Stockholms natur och hur den förändrats under seklernas lopp. 175 kr.
GUIDEBOK ÖVER STOCKHOLM 1897 Ring och Rob. Haglund. Dess gator, torg, allmänna platser och monumentala byggnader i våra dagar. Beskrifna och tecknade af H. A. Illustrerad. Hugo Gebers Förlag, 1897. 8:o. (8),+ 157,+ (3) s.+ utvikbar plansch först i boken. Original gulbrunt kbd med sparsamt guldornerad rygg med ryggtiteletikett av svart skinn, sprängda snitt och medbundet främre omslag av Ivar Hansson.
Troligen tänkt för besökare till den stora utställningen. Oslagbar. Innehåll: Stockholm och Stockholmarne, Fogelperspektiv, Staden inom broarne, Blasieholmen och Östermalm, Norrmalm Vasastaden och Kungsholmen, Söder Skeppsholmen och Djurgården, Utställningen samt Stockholms omgifningar. 425 kr
DEN VÄXANDE STADEN Stockholms bebyggelse- och naturhistoria Nils-Erik Landell. Rabén & Sjögren 1992. Originalpappbd m skyddsomsl. 223 s. Historisk skildring av Stockholm utveckling från medeltiden fram till våra dagar med tonvikten lagd på hur vi bundit och tuktat naturen omkring oss och vad som finns kvar. 170 kr.
BILDER UR STOCKHOLMSLIVET August Blanche i urval och med förord och noter av Thomas Tottie. Rabén & Sjögren, 1961. 270, (1) s + planscher och karta. Förlagets klotryggband med förgylld ryggtitel och övre färgat snitt med skyddsomslag. 100 kr.
FLICKAN I STADSGÅRDEN August Blanche.Bonniers 1891, från serien Samlade arbeten. Förlagets klotband förgylld ryggtitel, illustrerad av Georg Pauli. 60 kr.
STOCKHOLMSROND på strövtåg i stan med gaby Wigardt och Sven Rydén. Liber Förlag 1977. Kulturhistoriska nedslag i Stockholm. 125 kr.
DE OFÖRMODADE UTSTÄLLNINGSLIKEN Svea Söders äfventyr. Nils-Olof Franzén. Bonniers 1973, häftad. En naivistisk kriminalroman otidstypisk för 70-talet utan kontinental kriminalitet. Utspelar sig i Stockholm utställningssommaren 1897. Mycket ovanlig. Häftad. 150 kr.
ETT SVUNNET STOCKHOLM. Gunnar Reinius, Gösta Selling. Med förord av Sigfrid Siwertz. Bonniers 1961. 118, (1) s. 98 unika fotografier av sekelskiftets Stockholm med beskrivande text och 1 dubbelsid. karta. Förlagets halvklotband med förgylld rygg- och pärmtitel, omslag medbundna, kyddsomslag med revor. 215 kr.
GAMLA STOCKHOLM 
August Strindberg – Claes Lundin. Anteckningar ur tryckta källor fram- letade, samlade och utgifna. Första upplagan. Stockholm 1882. XII + 638 sid. 4:o. Med illustrationer i texten samt utvikbar karta sist i boken. Rött skinnryggsband med blindpressade, rikt dekorerade klotpärmar. Samtida diskret namnteckning. En av de klassiska Stockholmsskildringarna.
August Strindberg vill skriva sin stads historia, han har precis avslutat genombrotts romanen röda rummet. Han har inte frigjort sig från den tjänsteman på KB han varit eller känslan av att den personliga utvecklingen sammanfaller med intresset för historien. Han inser att det finns ett behov av beskrivningar av äldre tiders Stockholm och en möjlighet att tjäna pengar och cred på det material han samlat på sig. Strindberg skriver inledningen och ett första kapitel innan han tröttnar och rycker tag i Claes Lundin en journalist på Stockholms Dagblad. Lundin är på, men skeptisk till den subliminala kritik mot medelklassen som Strindberg smyger in i sina historier om gamla Stockholm. Strindberg vill tjäna pengar och gasa på men Lundin, som inte är beroende av utbetalningar från förlaget är omständig, utförlig och vill absolut inte slarva med någonting. Han har mer att förlora och mer att försvara, Strindberg är exploderad, Lundin utsmetad. dynamisk prissättning ca 500 kr.
RÖDA RUMMET. SVENSKA ÖDEN I och II. Alb. Bonniers Boktryckeri Stockholm 1928. Marmorerade halvfranska band med röda förgyllda ryggtitlar. 250 kr st.
 JAG ÄR EN DJEFLA MAN Strindberg citat valda och kommenterade av Per-Anders Hellqvist. En bok för alla 1994. Dekorerat förlagsband. 216 sid. 50 kr.
TJÄNSTEKVINNANS SON August Strindberg. Bonniers 1952 (1886), Förlagets vackra vinröda halvfranska band med ryggdekor, övre guldsnitt. Den största självbiografiska romanen i den Svenska litteraturen efter Robert Boströms ”Control-Alt-Delete”. 150 KR.
STRINDBERGS DRAMATIK. Gunnar Ollén. Sveriges Radio 1961. Trådhäftad 546 sidor, unika bilder. Till femtioårsminnet av Strindbergs död framför Sveriges radio under 1961-1962 en serie strindbergsdramer och i anslutning till dessa ges den här boken ut. 140 kr.
BREVEN TILL HARRRIET BOSSE Utgivna och kommenterade av docent Torsten Eklund . Prisma Stockholm 1965. 170 kr.
FEM ÅR MED STRINDBERG. August Falck. Whalström & Widstrand stockholm 1935. Falck var regissör vid Intima Teatern och ger ett nära porträtt av Strindberg under hans fem sista levnadsår. 170 kr.
STOCKHOLMS BLODBAD och andra kritiska undersökningar Lauritz Weibull. Revolutionerande forskning och radikala omvärderingar från 60-talet. Natur och kultur 1965. Häftad. Oläst och ouppskuren. 90 kr.
STOCKHOLMS BLODBAD Ett drama från 1520 i bild och text. Gert Z. Nordström (text), Karl-Olov Björk och Björn Eneroth (bild). Cikada 1979. Denna bok vänder sig till ungdomar. Vi vill ge ett alternativ till skolans historieundervisning men också ett alternativ till de kommersiella serietidningarna. 150 kr.
DET GLADA STOCKHOLM urval och kommentarer av Jan Olof Olsson, (JOLO). Wahlström & Widstrand, 1979 (1961), Ny upplaga. Förlagets pappband med skyddsomslaget. Illustrerad av Stig Claesson. 120 kr.
STOCKHOLMSLUFT Jan Olof Olsson, JOLO. Bonniers 1974. Förlagets pappband med skyddsomslag. 140 kr.
STOCKHOLM I NÄRBILD Från stormaktstiden till sekelskiftet. Gösta Selling, Gotthard Johansson och Göran Axel-Nilsson. Wahlström & Widstrand 1987 (1943). 110 kr.
GAMLA STAN med slottet och riddarholmen Béatrice och Gösta Glase.
Trevi 1977 Häftad. kulturhistoriska kortfakta. 130 kr.
--------------
STIEG TRENTER Tidstypiska deckare i Stockholmsmiljö med FPS-avataren Harry Friberg och hans sidekick, kriminalintendenten Vesper Johnson. Oslagbara miljöbeskrivningar av Stockholm 1940 – 1960 med en befriande avsaknad av rättvisa, politisk agenda eller samvete. Stieg Trenter var ett Lejon född Johansson den 14 augusti 1914 och dog 4 juli 1967.
Roparen. Oirginalupplagan Bonniers 1954, omslag Per beckman. 200 kr.
Aldrig Näcken. Originalupplagan Bonniers 1953, häftad. 150 kr.
Dvärgarna. Originalupplagan Bonniers 1963, häftad, lösa sidor dåligt skick. 60 kr.
Tolfte knappen. Originalupplagan Bonniers 1965, häftad. 135 kr
Som man ropar. Med Gestapo i hälarna i ett sommarvarmt Stockholm. Månpocket 1987 ( 1944). 60 kr.
Rosenkavaljeren. Bonniers, Stockholm 1967. Stieg Trenters sista. Den hetaste kvällen en het sommar. I en sliten våning på Tulegatan ligger en välskräddad herre på en säng... Den toppladdade handlingen går vidare till Utrikesdepartementet, till Mariatorget och till Piazza di Spagna i Rom, för att explodera i finalen på Operan vid Gustav Adolfs torg. 200 kr.
MÄLARDROTTNINGENS UNDERLIGA ÖDEN från Gustaf III till Gustaf V. Roland Hentzel, Gardar Sahlberg och Gösta Selling. Förord av Gotthard Johansson. Stockholm: Natur och Kultur, 1939. Första upplagan. (6), 538 s. 30x21,5 cm. Förlagets dekorerade halvskinnband med övre guldsnitt och lätt nött rygg. Utan skyddsomslag. Rikt illustrerad. Med exlibris. 345 kr.
SE PÅ STAN I STOCKHOLM. Eva von Zweigbergk. Bonniers 1960. 184 sid. + 8 fotoplanschsidor. Häftad. 120 kr.
LEVANDE STAD. En bok om Stockholm. Dedikerad till Henning Fasth: ett varmt tack för många års goda arbetsinsatser under anställningen vid vår charkuterifabrik / Konsumtionsfabriken. Illustrerad av Adolf Hallman. Stockholm, Rabén & Sjögren, 1959. 8:o. 281,+ (13) s. Häftad, omslaget nött. Bidrag av: Tage Erlander, Carl-Fredrik Ahlberg, Sigfrid Siwertz, Evert Taube, Erik Asklund, Axel Dahlberg, Nils Sterner, Per Rådström, Eskil Sundahl, Per Anders Fogelström, Albin Johansson, E. H. Thörnberg, Sven Ulric Palme, Martin A. Ohlsson, Sture Bergel, Joakim Grape, Gösta Selling, Gotthard Johansson, Sven Markelius och Hjalmar Mehr. 210 kr.
MÖTE MED STOCKHOLM. Rydelius, Ellen och Ria Wägner. Vepe förlag 1950. (Med banderoll om Stockholm 700 år) 344 s. Ill, bl a teckningar i tontryck och omslagsteckning som går från främre pärmen till den bakre av Gunnar Brusewitz. 165 kr
HISTORIER FRÅN ROSLAGEN. Gunnar Brusewitz. Norrtälje tidning 1981 (1979). Häftad. Skyddsomslag. 59 sid. Illustrerad av författaren. 200 kr.
BELLMANSFIGURER Kulturhistoriska tidsbilder och personhistoriska anteckningar till Fredmansdikten. Gunnar W Lundberg. Hugo Gebers förlag, 1927. 170 kr.
20 VANDRINGAR I STOCKHOLMSTRAKTEN En illustrerad färdledare. Anton Särlin. Hökerbergs bokförlag 1930. 140 kr.
STOCKHOLMSVANDRING. Jan Allberg. En hypersponsrad pocket från 80-talet. Ej prissatt.
ETT SÖDERMALM SOM GÖR DIG VARM. Författad av Lena Holfve i samarbete med Sten Erik Moberg. Swed Media 1985, pocket. Ovärderlig.
STOR-STOCKHOLM Historik, handel, industri, sjöfart, näringsliv. Waldemar Swahn (red). 1950. B.la företagshistoria med 350 artiklar om enskilda företag. Originalklotband 752 s. 390 kr.
SANKT ERIKS ÅRSBOK 1993 från medeltidens Stockholm. Utgiven av Samfundet S:t Erik, Stockholm. Ej prissatt.
SANKT ERIKS ÅRSBOK 1938 Wahlström & Widstrand Stockholm. Utgiven genom Gösta Selling. Om den stora silverskatten på Lilla Nygatan och den familj med vilken denna skatt är förknippad. Ej prissatt.
STADSVANDRINGAR 2. Stockholms Stadsmuseum 1978. 1100 år gammal tant på Järvafältet, barn i stan, sopnedkast från 1600-talet, kvarteret lammet mm. ej prissatt.
STADSVANDRINGAR 4. Stockholms Stadsmuseum 1981. Om bildhuggaren Christian Erikssons ateljé på söder, bislagstenar - utemöbler på medeltiden, industrimiljöer i sthlm, krukmakarkvarteren i södra klara och för första gången historien om våra stadsvandringar till fots, med buss och med båt mm. Ej prissatt.
-------------------------
PER ANDERS FOGELSTRÖM Föddes som Lejon den 22 augusti 1917. Han dog dagen efter midsommarafton 1998. Fogelström levde, arbetade och dog på söder men var alltid en Främling på södermalm. Han anses fortfarande vara en proletärförfattare men om man struntar i hans ointresse för härskarklassen är hans kunskap och skildringar fortfarande det modernaste, och bästa vi har av det okända, försvunna Stockholm.
STADSERIEN
Mina drömmars stad. Albert Bonniers förlag, Stockholm 1960. Häftad. 289 (3) sidor. 600 kr.
Barn av sin stad 1962 (1964). Ou. 335 s. Orig.pappbd. m. skyddsomsl. 200 kr.
Minns du den stad. 1964. Ou. 315s. Originalpbd. Om Stockholm från sekelskiftet till 1925. 145 kr.
I en förvandlad stad. Albert Bonniers förlag, Stockholm 1966. Första upplagan. Bunden i förlagets illustrerade pappband. 285 (3) sidor. 200 kr.
Stad I världen. Albert Bonniers förlag, Stockholm 1968. Häftad. 313 (7) sidor. 150 kr.
hela serien i original 1050 kr (fem band)
Namnlösa romansviten innan Stadserien
Vävarnas barn. En roman från Stockholm på 1700-talet.Original Bonniers 1981. Klotband med skyddsomslag. 150 kr (år1749 t om 1779).
Krigens barn. 1788 t om 1814. Originalupplaga Bonniers 1985. Förlagsband med skyddsomslag. 90 kr.
Vita bergens barn. 1821 t om 1860. Originalupplaga Bonniers 1987. Med dubbelsidig karta framför smutstitelbladet. Förlagsband med skyddsomslag. 125 kr.
Svit 3 band 350 kr
Romansviten Kamrater
Upptäckarna (pojkar, 1927). originalupplagan, Bonniers 1972. Häftad, omslag av Svenolov Ehrén. 100 kr
Revoltörerna (Ynglingar, 1936). Första upplagan. Bonniers 1973. Förlagsband med skyddsomslag av Svenolov Ehrén. 120 kr.
Erövrarna (Unga män, 1946-47). Första upplagan. Bonniers Stockholm 1975. Förlagsband med skyddsomslag. 120 kr.
Besittarna (medelålder, 1976l). Bonnier. 1978 (1977). Förlagsband med skyddsomslag. 80 kr.
Alla 4 band 390 kr
Om Stockholm
OKÄNT STOCKHOLM . En antololgi. Originalupplagan Bonniers 1967. 208 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. 140 kr
KRING STRÖMMEN. Med teckningar av Stig Claesson. Originalupplagan Bonniers 1962. 200 sidor. Illustrerad av Stig Claesson, men även av Albert Engström och s/v fotografier. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. 150 kr. Nyutgivning Bonniers 1980, 193 s. Pappband med skyddsomslag. 90 kr.
EN BOK OM KUNGSHOLMEN . Originalupplagan Bonniers 1965. 165, (1) s. Illustrerad av Stig Claesson. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag och färgat övre snitt. 210 kr.
SÖDER OM TULLEN. Illustrerad av Stig Claesson. Originalupplagan Bonniers 1969. 180 s. Dekorerat pappband utan skyddsomslag. 150 kr.
EN BOK OM STOCKHOLM. Originalupplaga Bonniers 1978. storformat 28 x 23,5 cm, 253s med illustrationer, omslag och pärmillustrationer av Stig Slas Claesson. Förlagets halvfranska band med förgylld ryggtitel, övre guldsnitt, medbundet främre omslag, skyddsomslag, gott skick. 290 kr.
Övriga om Stockholm (dynamisk prissättning)
En bok om söder. 1953.
Stockholm - Staden vid vattnen. 1960.
Nöjenas förälskade tempel. 1962.
Litet stycke stad. 1963. (utgiven i tre exemplar)
Ny tid - ny stad. Grunden till vårt sekels stad. 1963.
Stockholm - stad i förvandling. 1963.
Ladugårdslandet som blev Östermalm. 1964.
Gubbhyllan (tillsammans med Arne Biörnstad). 1965.
Kring vita bergen. 1967.
Sofiabilder. 1967.
Stockholms sjukhem (tillsammans med bl. a G-A Johansson), minnesskrift, 1967.
Ett berg vid vattnet. 1969.
Stad i bild. 1970.
En resa till Stockholm 1871. 1971.
300 år på kungsholmen. 1972.
Utsikt över stan. 1974.
Tanto - en utmark. 1978.
Stockholm (med fotograf Å. Mokvist). 1979.
Södermalm - bakgrund. 1980.
(Stockholms gatunamn. 1982.)
Vägen till nuets stad. (utgiven i 850 ex av bonniers). 1985.
Ur det försvunna, Stockholmska spår och tecken. 1995.
Romaner
Hem till sist. Original Bonniers 1993. Inbunden med skyddsomslag. Självbiografisk om sin barn– och ungdomstid samt hans flyende pappa. 110 kr.
Svenssons. Originalupplagan Bonniers 1979. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslag av Adrian Purkis. 120 kr. Bakgrunden till vårt liv idag. En invandrare från Småland kommer till stan och lyckas att bli handelsman. Hans bror går ned sig i det glada 20-talet men själv blomstrar han under det mörka trettiotalet.
Mödrar och söner. originalupplagan Bonniers 1991. Pappband med skyddsomslag av Per Åhlin. Gott skick med karta. Roman om Kungsholmen kring sekelskiftet 1900. 135 kr.
Café utposten. Originalupplaga Bonniers 1970 Förlagets klotband med skyddsomslag med reva och något ojämnt blekt. Omslagsteckning av Eric Palmquist. 130 kr. Andra utgåvan 1972 (1970).Klotband utan skyddsomslag. (Bokklubben Svalan). 50 kr.
Komikern Roman om en teaterfamilj.Bonniers 1989. Förlagets pappband med skyddsomslag. 100 kr
En borg av trygghet. Bonniers 1957. Originalupplaga, förlagets klotband, Utan skyddsomslag. 170 kr.
Den tidiga Fogelström (dynamisk prissättning)
Ett gammalt hus, fjällgatan 34, uppsats skriven i november 1933, utgiven i faksimiltryck odaterad. Sveriges sömmerskor och syateljéer 1947 (utgiven anonymt) . Orons giriga händer 1947 (utgiven under namnet Jon-Erik Jonsson). Att en dag vakna 1949. Ligister 1949. Sommaren med Monika 1951. Möten i skymningen 1952. Medan staden sover 1953. I kvinnoland 1954. En natt ur nuet 1955. (En borg av trygghet 1957). Expedition dolly 1958. Tack vare Iris 1959. Härefter kom genombrottet och det eviga avtrycket med stadserien.
------------------
SAGORNAS OCH SÄGNERNAS STOCKHOLM . Beng Järbe. Tidens förlag 1969. Anekdoter, sägner och orala traditioner knutna till Stockholm. Djävulen på Brunkebergsåsen, djävulspakter, glömda lönngångar samt spökslottet och andra klassiska och historiska sanningar. 222,[1] sidor. Illustrerad med s/v fotografier, faksimil, kartor och teckningar. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. 200 kr.
Mer av BENGT JÄRBE
ARBETSLIV I STOCKHOLM HANTVERKARE OCH DAGAKARLAR arbetslivet i Stockholm på 1500-talet. Tidens förlag 1976. Origpbd med skyddsomslag. 200 kr.
KROGARNAS STOCKHOLM Originalupplaga Tiden 1971 Illustrerad av Svenolof Ehrén.Klotband med skyddsomslag. 223 s. 150 kr.
SÄLLSAMHETER I STOCKHOLMSTRAKTEN Norr och väst om sta'n. Rabén & Sjögren, Stockholm 1981. 341 s. Laminerat pappband. Illustrerad i svartvitt. 150 kr
STOCKHOLM. Tiden, 1968. 224 s. Originalupplaga. Förlagets klotband med skyddsomslag. Ej till salu.
SÄLLSAMHETER I UPPLAND DEL 1 (av 2) Rabén & Sjögren, 1978 Förlagets tryckta pappband. 150 kr.
FÖRÄNDRINGARNAS TORG Boken om Norra Bantorget. Tidens förlag, 1989. 226 s.Förlagets klotband med skyddsomslag. 290 kr.
---------------
STOCKHOLM I LITTERATUREN 1700 - 1930. Red: Ann-Christin Nedgård & Kerstin Balgård. Stockholm 1984. 90 kr.
STOCKHOLMSPROMENADER. Eva von Zwigbergk. Wahlström & Widstrand, 1956. Illustrerad med teckningar av Björn Berg. 130 kr.
MÄNNISKAN; STADEN OCH LJUSET. En antologi i ord och bild. Utgiven av Stockholms Elverk 1968.illustrerad med teckningar + svartvita fotogr. planscher. 100 kr.
BROTTSPLATS STOCKHOLM. Börje Heed. Förord av John Chrispinsson. Sveriges Radios Förlag odaterad. Ej prissatt.
EN STUMP AV DROTTNINGGATAN hus, människor och historia längs med sträckan Kungsbacken ner mot Kungsgatan i Stockholm. Meg Egeland. (Books on demand 2005) Julklapp från Utlänningsnämnden julen 2005. Utgiven med stöd av Stiftelsen Konung Gustav VI Adolfs fond för Svensk kultur. Häftad. Ej prissatt.
FERSENSKA PALATSET Tradition och förnyelse på Blasieholmen. Anna Ajkay. Norstedts 1977. Förlagets klotband med skyddsomslag. 250 kr.
STOCKHOLM. Ingmarie Froman. Ordfront 1997. 120 kr.
PRINS EUGEN. Människan och konstnären. Eric Wennerholm. Bonniers 1982. 155 kr.
INGENJÖR ANDRÉES LUFTFÄRD. Per Olof Sundman. Norstedts 1967. Andra upplagan, häftad. 90 kr. >>>
HASSE Z - en svensk humorist. Staffan Tjerneld. Bonniers 1962. Inbunden. 140 kr.
TREDJE STENEN FRÅN SOLEN. Claes Holmström. pan pocket 1994. Stockholm på 1990-talet. 60 kr.
FUKTA DIN ASKA C. M. Bellmas liv från början till slut. Ernst Brunner. Bonniers, Stockholm 2002. Förlagsband med skyddsomslag. 100 kr.
ERNST SEMMELMANS MINNEN Utgivna av Hans Alfredson. Bonniers 1965 (1962), Delfin-pocket 90s. + 2 fotoplanscher. 120 kr.
ÄGGET ÄR LÖST. Hans Alfredson. Wahlström & Widstrand, Stockholm, 1975. Första upplagan. Häftad. Foton i svart och vitt av Roland Sterner. Filmen som blev en prosaberättelse. 94 sid. 165 kr.
TVÅ KLASSIKER I EN SMÄLL En liten bok om att bränna löv, ris, kvistar och annat avfall i ett hörn av trädgården (första utgåva 1961), Ernst Semmelmans minnen (första utgåva 1962). Hans Alfredson. Bonniers 1980, Delfin-pocket. 166 s. 80 kr.
DEN SKRATTANDE POLISEN Roman om ett brott. Maj Sjöwall & Per Whalöö. Norstedts 1973 (1968). Häftad. 80 kr.
UPPDRAGET. Per Wahlöö. P.A. Norstedt & Söners Förlag stockholm 1963 första upplagan. Skyddsomslag av Martin Lamm, band av Ingrid Frostell. 130 kr.
GRUNDBULTEN. Kennet Ahl. Originalutgåvan. 140 kr.
LYFTET. Kennet Ahl. prismapocket 1980 (1976). 50 kr.
SPELET TYPISKT SVENSKT 2000-tal. Neil Strauss. Natur och Kultur, Stockholm 2006. Raggningsexperternas hemliga sällskap i USA. 3 kr (slut).
GASTEN I SVENSK FOLKTRADITION. Bengt af Klintberg 1977. 36 sid. En omarbetad och förkortad version av uppsatsen "Gast" in Swedish folk tradition i TEMENOS vol. 3. 1968. Ej prissatt.
DE FATTIGAS SVERIGE. Julius Ejdestam. Rabén och Sjögren, 1969. 133 s., förlagsband med skyddsomslag. 120 kr.
NIETZSCHES TREDJE ÖRA. Erik Wallrup. Natur och Kultur 2002. Inbunden med skyddsomslag. 210 s. "är man klar över att musiken frigör själen? Att den ger tankarna vingar? Att man blir mer och mer filosof allteftersom man blir mer musiker?" Nietzsche i fallet Wagner. 175 kr.
 MIN SVENSKA HISTORIA BERÄTTAD FÖR FOLKET Vilhelm Moberg. Norstedts 1970-1971. Vacker och arg. 110 kr.
STATARNA. Ivar Lo-Johansson. Inflyttad bonnläpp och en av proletärförfattarna som beskriver tidens slavmentalitet, arbetarens skrapande och oförmågan till originalitet. Bonniers 1950, häftad. Tryckt i 60.000 exemplar. 1-2 band.150 kr
Att skriva en roman. Ivar Lo-Johansson. Svalan 1957. "Skapandeprocessen är en komplicerad sak, gemene man jämför den med alkoholrus, författarna själva med baksmälla, romantikerna med ett slags samlag med Gud." 105 kr.
KNUTMÄSSOMARKNAD (Komedier i Bergslagen III). Hjalmar Bergman. Bonniers 1927 (1916). 237, (1) sidor, häftad, naggat omslag med 1920-tals tejp. O. u. 90 kr.
 SAMHÄLLSHISTORIA FRÅN MÄLARÖARNA En bok om forntid och medeltid. Gunnar Hallström. Bokförlaget Mälaröarnas Historia, 1972. 158 [2] sidor. 240 kr.
VÅRT LAND en skildring i ord och bild. Originalutgåvan Fahlcrantz & co 1888. 1300 kr.
DET LEVANDE LANDSKAPET I SVERIGE. Sten Selander. Bonniers 1955. Halvfranskt band. Förgylld ryggtitel. Format: 27 x 21 cm. 484 (4) sidor. 570 kr.
SVERIGE I VÅRA DAGAR en översikt av vårt lands andliga och materiella kultur. Magnus Blomstedt (red). Hasse W Tullbergs Förlag 1927. Del 1. 270 kr.
TROLLDOMSPROCESSERNA I SVERIGE. Bengt Ankarloo. Andra upplagan med efterskrift. AB Nordiska bokhandeln 1984. 350 kr.
ORD MOT ORDNINGEN Farliga skrifter, bokbål och kättarprocesser i svensk censurhistoria. Bengt Åhlén. Ordfront, 1987. Första upplagan. Förlagets pappband med skyddsomslag. 160 kr.
ALBERT ENGSTRÖM 8 delar bonniers 1939 - 1942. Förlagets halvfranska band med ryggdekor och övre guldsnitt. 700 kr.
 ÅT HÄCKLEFJÄLL II Minnen från en Islandsfärd. Nationalupplaga Bonniers 1952 (1913). O. u. 60 kr
KLASSISK STOCKHOLMSROMAN. Martin Bircks ungdom. se nedan
HJALMAR SÖDERBERG. Samlade verk. Originalutgåva Bonniers 1943. första delen: Förvillelser och Vers. Andra delen Martin Bircks ungdom och gamla minnen. 250 kr st.
SVERIGES HISTORIA UNDER 1900-TALET. Elis Håstad. Aldus pocket 1961 (1958). 168 s + 24 planschsidor. 120 kr.
GISLE SURSSONS SAGA från fornisländskan av Josua Mjöberg.. Lund C. W. K. Gleerups Förlag Malmö 1945. Skrifter utgivna av modersmålslärarnas förening. 68s. 190 kr.
 SICKEN TURK om invandrarnas Svenska historia. Riksförbundet för hembygdsvård 1990. Bidrag av Owe Ronström, Ingvar Svanberg m.fl. Orginalutgåva häftad. 110 kr.
|